Quarter arklys, kvorteris

Aukštis ties gogu: 143-160 cm
Krūtinės apimtis: ?
Vidutinis svoris: 400 – 550 kg
Plaštakos apimtis: ?
Būdinga spalva: isos, dažniausios – bėra, sarta
Panaudojimas: universalus arklys
Kilmės šalis: JAV
Originalus vardas: Quarter Horse

Amerikos Quarter žirgai – tai veislė, pasižyminti gebėjimu įveikti trumpus nuotolius greičiau nei kiti arkliai, kartais sugebantys išvystyti netgi 88.5 km/h siekiantį greitį. Jų greitis, miklumas ir didelės panaudojimo galimybės lėmė, kad ši veislė – viena populiariausių Jungtinėse Amerikos Valstijose.

Šie žirgai kilo iš Amerikos kolonistų importuotų arklių, tarp kurių buvo ir anglų grynakraujų, ispaniškų žirgų.  Jų palikuonys buvo naudojami įvairiam darbui paprastomis dienomis, ir kaip lenktyniniai arkliai savaitgaliais. Tai unikalūs arkliai, kurie po pilnos darbo dienos rančoje, savaitgalio lenktynėse atbėgdavo greičiausiai iš visų arklių. Kai tarp kolonistų pradėjo populiarėti lygiosios lenktynės, šie arkliai išgarsėjo kaip sprinteriai. Net lenktyniaudami su grynakraujais jojamaisiais, quarteriai visada laimėdavo trumpose, ketvirčio mylios ilgio distancijose. Būtent iš bėgamo atstumo(quarter – ketvirtis mylios) ir kilo veislės pavadinimas.
1800 m. Amerikos pionieriams, keliaujantiems į vakarus, prireikė ištvermingų ir paklusnių arklių, tad jie ėmė naudoti quarterius. Taip pat jie pastebėjo, kad šie arkliai turi įgimtą „karvių nuojautą”(žirgas nujaučia būsimus karvės judesius ją gaudant), dėl ko ši veislė išpopuliarėjo tarp kaubojų. Ir šiomis dienomis kvorteriams nėra lygių dirbant su galvijais rančoje.
1940 metais buvo įkurta Amerikos Kvorterių Asociacija (AQHA). Ši asociacija – viena didžiausių pasaulyje, vienijanti apie 3,5mln kvorterių. Vėliau veislės gerinimui buvo trumpai naudoti grynakraujai jojamieji, arabai, morganai. Net ir atsiradus automobiliams, kvorteriai vis tiek liko nepakeičiami rančose. Šiuo metu Europa, ypač Vokietija, importuoja kvorterius tokiu greičiu, kaip Šiaurės Amerika – grynakraujus jojamuosius.
Išskiriamos dvi veislės linijos: darbinė ir lenktynių. Darbinės linijos arkliai yra trumpesnės nugaros, kompaktiški, kresni ir labai raumeningi, tačiau vikrūs. Šiai linijai priskiriami visi vesterno jojimo stiliaus arkliai. Lenktynių linijos arkliai lengvesni, turintys daugiau grynakraujų jojamųjų kraujo ir sudėti sprintui, jojimo disciplinoms. Taip pat išskiriamas atskiras ir parodomojo arklio tipas. Jie stambūs, labai raumeningi su santykinai nedidele galva. Visi šios veislės atstovai pasižymi greičiu, ištverme, jėga ir paklusnumu bei ramumu.