Basuto ponis

basuto-pony

Aukštis ties gogu: iki 140cm
Krūtinės apimtis: ?
Vidutinis svoris: ?
Plaštakos apimtis: ?
Būdinga spalva: kaštoninė, bėra, pilka, juoda
Panaudojimas:  jojimui
Kilmės šalis: Lesotas
Originalus vardas: Basuto pony

Basutų poniai auginami Lesote, Pietų Afrikoje. Šie arkliai kilo iš Afrikoje populiaraus Iškyšulio arklio (Cape horse). Manoma, kad abi veislės kilo iš bendrų protėvių, bet jų tipai išsiskyrė įliejus arabų ir anglų grynakraujų kraujo. Dabar Iškyšulio arkliai stambesni, aukštesni, o Basutai išlaikė pirminę išvaizdą.
Lesoto valstybė, anksčiau vadinusis Basuto žeme, Iškyšulio arklius įsigijo kaip karo grobį po vietinių zulusų ir atsikėlėlių konflikto. Dėl sunkių gyvenimo sąlygų ir inbrydingo su vietiniais poniais, Iškyšulio arkliai prarado savo aukštį ir eleganciją, ir dėl šios priežasties juos pakeitė Basutų poniai.
Dėl atšiaurių sąlygų, taip pat dėl gyvenimo ant uolėtos, kalvotos žemės, šie arkliai tapo tvirti, užsigrūdinę ir drąsūs. Šios savybės vos netapo veislės pražūtimi: Basutų poniai tapo tokie populiarūs, kad juos imta masiškai eksportuoti; daugybė geriausių žirgų žuvo XIX a. Boerų kare. Šiandien vis dar siekiama atkurti šią veislę.
Basutas laikomas ne poniu, o mažu arkliu, nes turi daugiau pastarojo savybių.  Jo galva gan didelė, kaklas ilgas. Nugara ilga, tiesi, kryžius raumeningas. Petys gan status, tiesus. Kojos labai stiprios, kanopos kietos. Šie žirgai – tvirto žingsnio, greiti ir bebaimiai.