Balno dalys

Balną sudaro medinis, metalinis ar plastikinis karkasas aptrauktas oda su minkštomis pagalvėlėmis amortizavimui ir elastingumui palaikyti. Gerai pritaikytas balnas turi remtis visu pagalvėlių plotu į arklio nugarą, bet neliesti jo gogo. Tarp gogo keterinės ataugos ir balno turi būti apie 3cm tarpas. Įvairioms sporto šakoms naudojami skirtingų konstrukcijų balnai, tačiau jų visų pagrindinė funkcija—apsaugoti arklį ir suteikti raiteliui patogumo. Pažymėtina, kad balnas turi būti taikomas ne tik raiteliui, bet ir būtiniausiai – žirgui.

Balno pavaržos gali būti odinės arba medžiaginės, porinės ar viena platesnė su keliomis sagtimis, prie balno segamos diržais. Jų funkcija—tvirtai fiksuoti balną prie arklio nugaros. Pavaržos neturėtų būti įplyšusios, apirusiais kraštais ar nešvarios. Pirmu atveju jos gali neišlaikyti balno ir suplyšti, o nešvarios—pritrinti arkliui žaizdų.

Pobalniai naudojami arklio prakaitui sugerti ir sumažinti spaudimą tarp balno ir nugaros. Jie gaminami iš įvairių medžiagų, būna įvairių formų. Pagrindiniai reikalavimai pobalniams—jie turi gerai sugerti prakaitą ir būti lengvai skalbiami.

Kilpdiržiai ir balnakilpės (kilpos) — atrama raitelio kojoms jojant. Kilpdiržiai dažniausiai gaminami iš natūralios odos, su stipriomis sagtimis ir tvirtinami prie balno. Lengvai reguliuojamas ilgis. Balnakilpės gaminamos iš tvirto nerūdijančio metalo, būna įvairiausių formų, su įdedamais guminiais popadžiais, kurie neleidžia kojoms slidinėti. Gaminamos specialios saugios balnakilpės, kurių išorinė pusė yra guminė, o tai neleidžia kojai įstrigti kilpoje. Balnakilpės turi būti parenkamos tokios, kad įstačius koją su jojimo batu iki abiejų kilpos kraštų turi likti 1,5cm. Jei jos per siauros, didėja rizika, kad krentant nuo arklio koja užstrigs balnakilpėje.

Balnų tipai

Konkūro balnas naudojamas rungtyse, kur reikia šokinėti per kliūtis – konkūre, trikovėje ir pan. Nuo kitų skiriasi labiau į priekį išsikišusiais atlapais, taip leisdamas naudoti trumpesnes kilpas. Kai kuriuose jų priekyje yra storesnė pagalvėlė, prilaikanti raitelio kelėną.

Išjodinėjimo balnas yra ilgesnis, su ne tokiais išsikišusiais atlapais, leidžiantis gilesnį įsėdimą ir jautresnį kontaktą su žirgu. Kai kuriuose pavarža segasi žemiau, ties arklio alkūne, kad nekliudytų jojant. Visiškai netinka šokinėjimui per kliūtis.

Universalus balnas – tarsi išjodinėjimo ir konkūro balnų junginys, tinkantis tiek pasijodinėti, tiek bėgti išjodinėjimą, tiek šokti per kliūtis. Dažniausiai jie naudojami kaip pradinukų ar besimokančių joti, mėgėjų balnai. Taipogi mėgstamas ir ištvermės jojikų.

 Ištvermės balnas buvo įtakotas kariuomenės ir policijos balnų modelių. Pagrindinė jo paskirtis – užtikrinti raiteliui ir žirgui saugumą bei patogumą jojant ilgas distancijas. Šio balno pagalvėlės didesnės, mažiau varginančios nugarą. Taipogi yra ir daug žiedų, prie kurių kabinami kroviniai.

Saddle seat balnas – tai amerikietiškas pasirodymų balno variantas. Dažniausiai naudojamas JAV vykstančiuose aliūro žirgų(amerikiečių jojamųjų, Tenesio ir pan. žirgų) pasirodymuose. Toks balnas paskirsto ratelio svorį ties žirgo svorio centru. Taipogi speciali balno forma pritaikyta aukštagogiams, su aukštu kaklo pastatymu žirgams. Balno dizainui darė įtaką ir JAV plantacijų žirgų balnai.

Lenktynių balnas yra labai lengvas(nuo 200g) ir mažas, žokėjus nesėdi ant balno, o tik atsiremia į kilpas. Balnas turi tik vieną ploną pavaržą ir visiškai netinka paprastam jojimui. Treniruotėms naudojami šiek tiek sunkesni balnai.

Lankstusis (pusiau berėmis) balnas tinka įvairiems arkliams, kadangi jo lankstus rėmas prisitaiko prie skirtingų arklių nugarų.

Polo balnas buvo specialiai sukurtas ir pritaikytas šiam žaidimui. Vienas jo ypatumų yra tas, kad jis neturi jokių pagalvėlių kelėnams – tai leidžia raitelio kojai judėti didele amplitude.

Retour en haut