Užlipimas ir nulipimas

Užlipimas ir nulipimas nuo žirgo – tai paprasta užduotis, kurią turi įvaldyti kiekvienas pradedantysis raitelis. Paprastai tai parodo bei paaiškina  ir treneris.

Užlipimas

 

Prieš lipant ant žirgo visada privalu  patikrinti, ar pavarža tinkamai priveržta. Pavyzdžiui, balnojant kai kurie arkliai išpučia pilvą, tad juos pavedžiojus pavarža vėl tampa laisva. Po ja turėtų lįsti du pirštai – jei lenda daugiau, ji per laisva.
Ant žirgo visada lipama iš jo kairės pusės. Abu pavadžiai suimami kaire ranka, vos vos įtempiami, kad žirgas nepradėtų eiti jums dar neįsėdus į balną. Ta pačia ranka įsikimbama į  balno gugą, o dešine – į atramą. Tada kairė koja dedama į balnakilpę truputį šonu, kad pirštais nebūtų badomas arklio šonas. Gyvūnas tai gali suprasti kaip komandą judėti pirmyn.

Atsispiriama nuo žemės ir koja permetama į kitą pusę. Reikėtų pasistengti ne įkristi į balną, o švelniai nusileisti, idant bereikalingais smūgiais nebūtų žalojama žirgo nugara. Tada belieka įkišti antrą koją į kilpą ir paimti vadeles abejomis rankomis.
Jeigu sunku užlipti ant žirgo nuo žemės – jis yra labai aukštas arba jūs dar neįgudęs – galima naudoti pakylą. Nuo jos bus lengviau atsispirti, sumažės tikimybė, jos balnas lipant persikreips. Taip tausosite ir žirgo nugarą. Jeigu neturite jokios pakylos, galite paprašyti, kad kas nors jus mesteltų balnan.
Jeigu jojate be balno, užduotis tampa kiek sudėtingesnė. Atsistojus šonu, veidu į arklio pasturgalį, kaire ranka įsikibus karčių, reikia turėti pakankamai jėgos atsispirti ir permesti koją per žirgo nugarą. Paprastai tokiu atveju ypač pasitarnauja pakyla arba žmogus, padedantis užšokti ant žirgo.

Nulipimas

gettyimages-138706023-58a4b9913df78c4758e45e34Prieš nulipant abi kojos visada ištraukiamos iš balnakilpių. Taip daroma dėl saugumo sumetimų – jei jums nespėjus ištraukti kojos iš kilpos žirgas pradės eiti, praradę pusiausvyrą griūsite čia pat, po jo kojomis.

Pasilenkite į priekį, link arklio kaklo, ir permeskite kairę koją į kairę žirgo pusę. Tada belieka lengvai nuslysti balnu žemyn. Taip pat nulipama ir jojant be balno.