Morganas

Aukštis ties gogu: 145-157cm
Krūtinės apimtis: ?
Vidutinis svoris: 450kg
Plaštakos apimtis: ?
Būdinga spalva: visos, bet dažniausios – juoda, bėra, kaštoninė
Panaudojimas: universalus arklys
Kilmės šalis: JAV
Originalus vardas: Morgan

Morganas – kompaktiškai ir kartu rafinuotai sudėtas arklys. Galva vidutinio dydžio, plati ties akimis, profilis tiesus. Akys išraiškingos, protingos. Kaklas riestas, vidutinio ilgio. Krūtinė plati ir gili, pečiai nuožulnūs, nugara trumpa. Galūnės tiprios, raumeningos, karčiai ir uodega stori.
Morganai pasižymi protingumu, uolumu ir noru dirbti.
Visi Morganų žirgai gali būti atsekti iki veislės pradininko – eržilo, vardu Figure, gimusio Vest Springfilde, Masačiusetse, JAV 1789 metais. Jo šeimininkas buvo paprastas mokytojas Justinas Morganas, nuo kurio pavardės ir kilo veislės pavadinimas. Nors Figure buvo nedidelis arkliukas(apie 140cm ūgio), bet buvo idealiai sudėtas ir puikiai pasirodydavo visose varžybose bei darbuose. Kalbos sklido, ir greit visi jau žinojo apie ramaus charakterio eržilą, pasižyminti neeiliniais gabumais – laimintį lenktynes prieš jį didesnius žirgus, traukiantį sunkiausius krovinius, ir, beje, labai išvaizdų. Dėl savo populiarumo Figure imtas kergti su įvairiausiomis kumelėmis. Eržilo genai buvo stiprūs, ir nesvarbu, kas būdavo kumeliuko motina, visada galėdavai pasakyti, kas tėvas, nes visi jo vaikai pasižymėjo tokiomis pat puikiomis savybėmis. Šių genų stiprumas ir padėjo atsirasti ištisai veislei iš vieno eržilo. Ir šiandien visus registruotus Morganų arklius galima atsekti iki trijų geriausiai žinomų Figure sūnų: Bulrush, Sherman ir Woodbury.
Bėgant metams, Figure palikuonys sklido po visą Ameriką. Šios veislės atstovų buvo galima rasti ir rančose, dirbančių žemės ūkio darbus, ir miestuose, kur tarnavo kaip jojamieji bei kinkomieji arkliai. Kai XIXa. suklestėjo kinkinių varžybos, pasaulio greičiausiu eržilu buvo pripažintas Morganas Ethan Allen 50, Figure proproanūkis.

Žymūs veislės atstovai

1868 metais Morganų veislės žirgas Comanche buvo nupirktas JAV armijos ir perpirktas kapitono M. Keogh joti į mūšius. Žirgas buvo pavadintas Comanche(liet. Komančis) dėl savo bebaimiškumo – net ir daugybę kartų sužeistas jis drąsiai ir patikimai toliau nešdavo raitelį.
1876 metais kapitonas Komančiu jojo į Little Bighorn mūšį, kuris įėjo į JAV istoriją, kadangi visi jo dalyviai buvo išžudyti. Gyvas rastas tik vienas žirgas – Comanche. Po to jis tapo armijos talismanu ir pasirodydavo paraduose. Po mirties jo palaikai buvo nusiųsti į Kanzaso universitetą, ir šiandien ten galima pamatyti jo iškamšą.