Balnas privalo tikti ir būti patogus ne tik raiteliui, bet ir žirgui. Netinkamas balnas varžo žirgo judesius, sukelia diskomfortą ir kartais netgi skausmą. Norint dirbti harmoningai ir pasiekti gerų rezultatų, būtinas idealiai tinkantis balnas. Nors dauguma raitelių tai žino, ne visi, atrodo, kreipia į tai per daug dėmesio ar supranta to svarbą. Balną galima būtų palyginti su batais – pamėginkite pavaikščioti su per mažais arba krentančiais nuo kojų.
Šiais laikais balno pritaikymas jau tapo aukštųjų technologijų vertu dalyku – sukurti net specialūs kompiuterizuoti pobalniai su sensoriais, kurie registruoja spaudimo taškus, po to viskas atvaizduojama diagramoje prijungtame kompiuteryje. Tinkamas balnas yra svarbus, tačiau tai išsiaiškinti galima ir paprastesniais būdais nei ieškoti specialiųjų technologijų pagalbos.
Anot amerikiečių veterinaro Joyce C. Harman, dabartinis balnų dizainas yra labiau pritaikytas raitelio, o ne žirgo patogumui. Raiteliai nori artimo kontakto su arkliu, bet to siekiant gamintojai pašalino daug arklio komfortui svarbių balno dalių.
Visų pirma, jei balnas nenutrina žirgo nugaros, tai dar nereiškia, kad jis jam tinka. Ekspertai sutinka, jog blogas balnas nebūtinai paliks nugarą jautrią, skaudančiais raumenimis ar žaizdotą, jis gali subtiliai įtakoti ir judesį ir turėti ilgalaikių efektų. Pavyzdžiui, aukšto lygio išjodinėjimo žirgui balnas turi tikti iki maksimumo idealiai – net menkiausios problemos daro įtaką pasirodymui, o ilgos valandos praleistos su balnu ant nugaros žirgui per laiką gali turėti rimtų pasekmių.
Odos ir raumenų pažeidimai ir iš jų kylantys skausmai dažniausiai pasireiškai ne žaizdomis, o blogesniu, ne tokiu efektyviu žirgo darbu. Kad balnas netinka, galima spręsti iš tokių ženklų: atsisakymo balnotis, dirbti ir klausyti nurodymų, priekinių kojų šlubumo, klupinėjimo, nesugebėjimo eiti tiesiai, nepasitenkinimo – ausų nuleidimo ir uodegos švytavimo, jautrumo liečiant nugarą ar šukuojant. Jei žirgas jojant neklauso, „išsidirbinėja“ ar mėto ožius, dirba apatiškai ir susikaustęs, taipogi verta patikrinti nugarą. Galų gale nuo netinkamo balno atrofuojasi nugaros raumenys ir nugara įdumba.
Balti plaukai vietoje, kur balnas spaudžia
Žirgas nuo netinkamo balno pastoviai įtraukia pilvą, todėl raumenys formuojasi neteisingai. Šiuo atveju balnas spaudžia stuburą arba pečius.
Stuburo audinių pažeidimai naudojant berėmį balną. Toks balnas blogai paskirsto raitelio svorį ir pernelyg spaudžia stuburą.
Įdubimai ant kryžiaus gali reikšti, kad balnas buvo per ilgas, ir spaudimas buvo per didelis.
Kriterijai, padėsiantys nustatyti, ar balnas tinkamas
Balno simetrija ir pozicija ant žirgo nugaros. Įvertinkite balną vieną patį. Net ir gerų firmų balnai gali turėti defektų – tokių kaip nesimetriškas susiuvimas ar išsikreivinęs rėmas. Jau prieš įsigydami balną nuodugniai jį apžiūrėkite – nedideli nukrypimai nuo simetrijos gali būti toleruojami, tačiau tik ne dideli – tada balnas netolygiai spaudžia žirgo nugarą, raitelis jaučiasi nepatogiai. Kai balnas atsiduria ant žirgo nugaros(matavimui nenaudokite jokių pobalnių), įsitikinkite, ar jis guli teisingai – ne per daug ant pečių(tada varžo jų judesį). Per daug į priekį uždėtas balnas bus nepatogus ir raiteliui, jis sėdasi labiau į balno galą. Uždėkite ranką ant žirgo peties ir delnu braukdami žemyn ties balnu įsitikinkite, kad užteks vietos judėti pečiams. Balnas turi būti prigludęs tik prie šonkaulių, bet ne gogo ar pečių. Per daug į priekį nusislinkęs jis sukuria spaudimą tik keturiuose taškuose – abiejose pusėse ties mentėmis ir nugaros vietai kur jis baigiasi, bet ne per vidurį. Tarpas tarp pagalvėlių privalo būti pakankmai platus, kad balnas nespaustų stuburo, o balno išlenkimas turi atitikti arklio nugaros linkį. Žiūrėdami pro stuburo tarpą tarp pagalvėlių, turite matyti kitą galą. Žvelgiant iš šono, sėdynė turi būti horizontali, nė vienas jos galas per daug nepakilęs.
Netinkamai uždėtas balnas
Tinkamai uždėtas balnas
Kai balnas uždėtas pernelyg ant pečių, jis trukdo laisvai judėti mentei bei spaudžia gogo raumenis, padaro juos skausmingais.
Tinkamai uždėtas balnas turi būti per porą pirštų nuo menčių, o pavarža – delno atstumu nuo priekinių kojų. Pats balnas neturi būti ilgesnis nei žirgo šonkauliai, kitaip jis spaus vidaus organus. Pavaržą priveržti reikia po truputį, bei neperveržiant. Galite patikrinti, užkišdami delną po pavarža – spaudimas neturi būti nemalonus.
Kontaktas su nugara
Balnas turi paskirstyti spaudimą kuo tolygiau. Kuo platesnės pagalvėlės, kuo didesniu plotu remiasi į nugarą, tuo mažesnis spaudimas į vieną tašką. Stuburas privalo būti laisvas nuo bet kokio krūvio, taipogi ir gogas – balno guga neturi jo liesti ir trinti(tarpas maždaug 2-3 cm). Tinkamas balnas gerai guli be jokių paminkštinimų ar pobalnio. Patikrinkite balno stabilumą – jis neturi slankiotis, linguotis ar slidinėti į šonus. Jeigu balnas vos vos netinka, galima padėti bandyti taisyti dedant specialius pobalnius ir paminkštinimus, o jei netinka visiškai – padės tik balno pakeitimas. Įvairūs paminkštinimai gali užpildyti tarpus, padėti, kai balnas truputį per didelis, arklio nugara kreiva ar stuburas iššokęs, tačiau naudojami netinkamai pridaro daugiau žalos nei naudos.
Jei balnas tinka, nereikalingi ir įvairūs krūtindiržiai bei uodegos diržai. Jie gali būti naudingi tik esant specialioms sąlygoms – jojant kalnuotomis vietovėmis ar šokant aukštas kliūtis.
Balno pagalvėlės turi daug įtakos žirgo komfortui. Šiais laikais jų pasiūla yra didelė – nuo patogiausių oro pagalvėlių(FLAIR ar CAIR sistemos) ar sintetinės vilnos, iki gelinių(mažiau praktiškų dėl mažesnių pritaikymo prie nugaros formos galimybių) ar senoviškų kimštų ašutais.
Kaip raitelis jaučiasi balne
Dažniausiai pasitaikanti klaida – per mažas sėdynės dydis. Tai raitelį verčia sėdėti balno gale, taip sustiprinamas spaudimas vienoje vietoje. Įsėdę į balną pamatuokite, ar iki balno galo telpa vienas delno plotis prieš jus ir už jūsų. Per ilgas balnas irgi negerai – apkraunama nugara, o jei jis siekia už šonkaulių – ir vidinius organus. Atsimintina, kad paprastai vaikiškų balnų sėdynės ilgis neviršija 40 cm, o suaugusiųjų yra didesnės. Kitas aspektas – dauguma balnų labiau tinka vyrams. Jų sėdynės siauresnės, lenktesnės. Moterims dėl platesnių klubų ir kitokios anatomijos labiau tinka platesnės ir plokštesnės sėdynės. Vis dėlto, anot neseniai atlikto tyrimo, prie „vyriškos“ sėdynės moterys jodamos taipogi prisitaiko, bet tai gali turėti įtakos tik pradedantiem joti, t.y. tinkamas balnas tik padės.
Taipogi vyrauja ir daug kitų faktorių – sėdynės gylis, kilpų padėtis ir pan, kuri lemia komfortą balne – pagrinde tai priklauso nuo skonio ir norų, tad geriausias būdas išsiaiškinti, kuris balnas jums tinka – tiesiog išbandyti.
Kiti indikatoriai
Jeigu jūsų žirgas ant nugaros turi baltų plaukų, vadinasi ten jam pritrynė balnas. Tokią bėdą reiktų skubiai pašalinti. Yra vienas būdas, kaip išsiaiškinti, ar svoris paskirstomas tolygiai – pajokite 20 minučių su plonu baltu pobalniu. Tamsesnės ir prakaituotos dėmės išduos, kur balnas labiausiai remiasi į nugarą.
Kiekvienas balnas taikomas individualiai, tai priklauso ir nuo žirgo, ir nuo jo raitelio. Taipogi įsidėmėtina, kad su laiku, žirgui augant ar keičiant fizinę formą, balnas gali ir nebetikti. Jį teks derinti iš naujo arba įsigyti kitą. Idealiai balnas turėtų būti tikrinamas ir pritaikomas kas tris mėnesius.
Maži pakeitimai
Ką daryti jei balnas tinka ne visiškai, jei negalite įsigyti kito ir pan.? Arkliui keičiantis, storėjant ar lįstant, turi keistis ir balnas. Tam galima naudoti lankelius, montuojamus į balno priekį, ties guga. Jų būna įvairių dydžių – tai leidžia tą patį balną naudoti skirtingo „dydžio“ arkliams. Kitas sprendimas – balnas su lanksčiu rėmu, kuris pats prisitaiko prie žirgo nugaros.