Falabela

Aukštis ties gogu: 70-75 cm. (kumeliukų – 41-52 cm)
Krūtinės apimtis: ?
Vidutinis svoris: 20-30 kg
Plaštakos apimtis: ?
Būdinga spalva: bėra, juoda, kaštoninė, bulana, kerša, retai dėmėta
Panaudojimas:  kinkymui, laisvalaikiui
Kilmės šalis: Argentina
Originalus vardas: Falabella

Falabella – viena mažiausių arklių veislių pasaulyje. Manyta, kad Falabella artimesnis eohipui nei šiuolaikinėms arklių veislėms, bet ši hipotezė paneigta. Taip pat netiesa, kad Falabella – tai ponis. Tai greičiau miniatiūrinis arklys.
1845 airių žokėjus Patrikas Niutonas (Patrick Newton) Buenos Airėse, Argentinoje atrado matomai mažesnį už kitus arklius eržilą. Vietiniai indėnai žinojo mažus arklius, bet negalėjo nusakyti jų kilmės. Galbūt tokie arkliai išsivystė dėl to krašto klimato: Argentinos pampose jie turėjo kęsti stiprią saulėkaitą, šaltus vėjus, vadinamus El Pampero, audras, sausą orą ir pumų antpuolius. Manoma, kad žirgams gyvenant laisvėje, įvyko genetinė mutacija, kuri ir nulėmė jų ūgio mažėjimą.
Niutonas pradėjo kergti savo atrastąjį mažą eržilą. 1879m. jis jau turėjo nedidelį miniatiūrinių žirgų ūkį, kurį perdavė savo dukters vyrui Chuanui Falabellai(Juan Falabella). Nuo tada Falabellų šeima veisė miniatiūrinius arklius. Arkliukai buvo kryžminti su mažesniais arabų arkliais, Šetlando poniais ir Criollo. Nuo to laiko tik arkliai, kurių šaknys yra Falabellų žirgyne, gali būti įrašyti į šios veislės knygą.
1950m. Falabellos arkliai ėmė plisti po pasaulį.
Falabella yra viena brangiausiai parduodamų ir rečiausių pasaulio veislių. Dėl to ji dažnai tampa pasipelnymo šaltiniu. Kadangi tai viena dažniausiai falsifikuojamų veislių, tapo labai svarbu atskirti individus, idant nepakistų veislės genofondas. Atskirti grynaveislius arklius šiandien padeda DNR testas.
Falabellos žirgai ypatingi tuo, kad jie yra tarsi mažesnės arklių kopijos. Jų sudėjimas ir temperamentas labai skiriasi nuo Šetlando ponių. Dėl savo dydžio ir sudėjimo, Falabella netinka jojimui, išimtys gali būti daromos tik mažiems vaikams. Vis dėlto, jie gali būti naudojami kaip kinkomieji arkliai ar dalyvauti šokinėjimo per kliūtis varžybose. Žinoma, be raitelio.
Kai kurie Falabellos veislės arkliai turi silpnas galūnes ar blogą kojos kaulų struktūrą.
Falabellos miniatiūriniai arkliai yra labai protingi ir draugiški. Jiems reikia žmonių kompanijos.