Anglų grynakraujis

Aukštis ties gogu: 163-172cm
Krūtinės apimtis: 185cm
Vidutinis svoris: 500kg
Plaštakos apimtis: 19,4-20,1cm
Būdinga spalva: visų vienspalvių spalvų(dažniausios: bėra, juodbėra, sarta)
Panaudojimas: lenktynėms, jojimui
Kilmės šalis: Didžioji Britanija
Originalus vardas: Thoroughbred

Anglų grynakraujai – geriausiai žinoma veislė, išvesta žirgų lenktynėms.  Šie žirgai atsirado Anglijoje XVII a. pab.-XVIII a. pr. vietines kumeles kryžminant su turkų, Berberų, Arabų, Persų, Turkmėnų eržilais. Veislės pradininkai buvo trys eržilai: turkų Baerlis (Byerley), arabų Darlis (Darley) ir arabų Godolfinas (Godolphin). Šie eržilai buvo kryžminti su tuometiniais lenktyniniais arkliais.

Palikuonys buvo tokie geri, kad sparčiai ėmė plėstis ir populiarėti arklių lenktynės. Įsisteigė Askoto ir Niumarketo (Ascot ir Newmarket) žirgynai.

Išvedant ir toliau tobulinant veislę didelę reikšmę turėjo sistemingas prieauglio treniravimas, lenktynių organizavimas ir atranka pagal lenktynėse išvystytą greitį. Tik lenktynes laimėjęs žirgas buvo paliekamas tolesniam veisimui.

Pirmaisiais veislės išvedimo metais buvo taikomas giminingas veisimas, bet 1748 m. gimus Metčemui, 1758 m. – Cherodui ir 1764 m. – Eklipsui, buvo pradėta jų palikuonis veisti tarpusavy palankiomis klimato sąlygomis.

Švelnus klimatas, gausus arklių šėrimas, daugiausia koncentruotais pašarais, griežta pageidaujamo tipo arklių atranka buvo svarbiausios sąlygos, kad grynakraujai jojamieji taptų populiaresni net už arabų veislės žirgus.

 

Žymūs anglų grynakraujai

Neskaičiuojant daugybės kitų laimėjimų Secretariat buvo pirmasis žirgas, per 25 metus tapęs JAV Triple Crown čempionu, taipogi pagerinęs dviejų lenktynių – Kentucky Derby (1:59 2/5) bei Belmont Stakes (2:24) rekordus, kurie galioja ir šiandien.
Secretariat per savo gyvenimą sulaukė virš 600 savo palikuonių.
19 metų žirgas sunkiai ir nebepagydomai susirgo laminitu, tad buvo užmigdytas. Jam buvo suteikta reta garbė būti palaidotam visam(paprastai laidojama tik žirgo galva, kanopos ir širdis, kūnas kremuojamas). Taipogi skrodimas atskleidė Secretariat paslaptį – jo širdis buvo 2,5 karto didesnė nei įprasta ir svėrė 10kg.

Huaso (1933 – 1961), pradėjęs visiškai nenusisekusią lenktynių žirgo karjerą, vėliau buvo nupirktas Gaspar Lueje, kuris jį pradėjo treniruoti išjodinėjimui. Nelaimei, sunkiai susižeidęs galinę koją, žirgas nebetiko išjodinėjimo karjerai. Dėl netinkamo charakterio Huaso nerodė gerų rezultatų ir konkūre, kol vieną dieną treniruojamas be raitelio jis peršoko dviejų metrų aukščio mūrinę sieną, juosusią maniežą. Tai pamatęs jį nupirko Čilės karininkas Alberto Larraguibel, kuris nusprendė pagerinti šuolio į aukštį rekordą. 1949 m, po ilgų pasiruošimų buvo pagerintas pasaulio rekordas: duetas peršoko 2.47 metrų aukščio kliūtį. Po to Huaso, pervadintas Faithful(tuo metu jis buvo šešiolikos) buvo išleistas į pensiją ir ramiai leido laiką ganyklose.

Man O`War (1917 – 1947) laikomas vienų geriausių lenktyninių žirgų per visą istoriją. Per savo karjerą šis žirgas laimėjo 20 lenktynių iš 21.
Anksčiau varžybose nebūdavo starto vartų, tad žirgai turėdavo sustoti tam tikroje vietoje, prieš barjerą. Per vieninteles varžybas, kurių nelaimėjo Man O`War, jis buvo nespėjęs atsistoti į savo vietą, kai buvo paskelbtas startas. Nors ir startavęs vėliau, jis išplėšė antrąją vietą.Apie 200 šio žirgo palikuonių – įvairūs čempionai, dar 64 – prestižinių lenktynių laimėtojai. Žirgas mirė sava mirtimi 30ies, praėjus mėnesiui po savo ilgalaikio arklininko mirties.