Kojų apsaugos

Apsaugos skirtos apsaugoti žirgo kojas nuo įvairių sužeidimų ar sausgyslių patempimų. Paprastai jos dedamos stipriau dirbantiems arba kojas nusidaužantiems arkliams. Atskira kategorija – kanopų apsaugos(kaliošai), jos panašios į batukus ir saugo kanopas, jei žirgas netyčia jas kabintų su kitų kanopų pasagomis.

Bintai (vyturai) – bintais apvyniojamos žirgo kojos, paprastai – saugant nuo įvairių sužeidimų sausgysles. Bintai pagal paskirtį gali būti skirstomi į treniruočių(skirtus apsaugoti kojas dirbant) ir gardo(apsaugoti kojas stovint garde ir transportuojant, suaktyvinti jų kraujotaką, dėl buvusių traumų).

Treniruočių bintai nebintuojami žemai, kad netrukdytų lankstytis sąnariams, tuo tarpu gardo bintai bintuojami daugiau tiek žemyn, tiek aukštyn, kad labiau apsaugotų koją nuo visokių sužeidimų.

Priekinių kojų apsaugos

Kaliošai

Batukai

Bintai (vyturai)

Keliones apsaugos

Parišimai

Špruntas(slystantysis pavadys) – tai du diržai, kurių vienas galas tvirtinamas prie balno pavaržos tarp priekinių žirgo kojų, perneriamas per žąslų žiedus ir susegamas kaklo viršuje kaip paprastas pavadys. Špruntas neleidžia arkliui per aukštai iškelti galvos, ir padeda raiteliui geriau suvaldyti žirgą. Dažniausiai jis naudojamas drauge su paprastu pavadžiu, tuomet špruntas laikomas atskirai, kaip laužtukų pavadis. Kaip ir visi raitelio įrankiai, špruntas gali duoti ir daug naudos, ir daug žalos. Jis naudojamas tik treniruotėse, ir niekuomet varžybose, taipogi tik su paprastais arba guminiais žąslais.

Sutraukiamasis pavadys („parišimai“) – tai du pavadžiai, kurie jungia žąslų žiedus su balno pavarža. Sutraukiamasis pavadys verčia žirgą leisti galvą žemyn, taip pat neleidžia sukioti galvos į šonus. Šis pavadys naudojamas dirbant su kordu. Tai yra pagalbinis pavadys.

Šambonas – tai šprunto priešingybė, slystančiojo pavadžio atmaina, skirta žirgams, kurie priešindamiesi raitelio valiai žemai nuleidžia galvą. Vientisas šambono diržas eina per arklio pakaušį, iš viršaus perneriamas per žąslų žiedus ir taip susegamas kaip paprastas  pavadys. Šambonas taip pat naudojamas tik su paprastais žąslais, bei tik treniruočių metu.

Uodegos diržas prilaiko balną vietoje, kad jis neslystų žirgui ant pečių.

Krūtindiržis – tai diržas, einantis žirgui per krūtinę ir segamas prie balno. Jis neleidžia balnui slysti atgal.

Špruntas(slystantysis pavadys)

Sutraukiamasis pavadys („parišimai“)

Šambonas

Uodegos diržas

Krūtindiržis

Martingalas(šokamasis pavadys) 

Martingalas riboja žirgo galvos kėlimą į viršų ir duoda daugiau kontrolės raiteliui, tačiau neturi poveikio, jei galva nekeliama. Dažnai naudojamas konkūre, bet draudžiamas išjodinėjimo varžybose. Jį turėtų naudoti tik patyrę raiteliai. Išskiriama keletas martingalų tipų.

  • Slystantis martingalas (angl. running martingale). Tai diržas, kuris vienu galu tvirtinamas prie balno pavaržos ir prakišamas tarp priekinių arklio kojų, arba segamas prie krūtindiržio. Per kitus du vienodo ilgio martingalo galus su žiedais  perveriamas pavadys. Šio tipo martingalas traukiant pavadį prideda daugiau spaudimo į žirgo nasrus, taip sustiprindamas raitelio rankos poveikį. Jis yra saugesnis nei fiksuotas martingalas, kadangi reikalui esant raitelis gali atleisti spaudimą, ypač tai aktualu žirgui praradus pusiausvyrą ar griūvant.
  • Aklinas martingalas skirtas žirgams, kurie mėgsta įsikąsi martingalo pavadžius.
  • Fiksuotas martingalas (angl. standing martingale) tvirtinasi tiesiai prie balno pavaržos ir kamanų kapsulės. Jo nereikėtų naudoti šokant per kliūtis.
  • Vokiškas martingalas savo poveikiu yra panašus į slystantį martingalą, tačiau jo juostelės eina per žąslų žiedus ir segasi tiesiogiai prie raitelio pavadžių. Jis daug griežtesnis, tad neleidžiamas jokiose varžybose.
  • Airiškas martingalas yra paprasčiausia odinė juostelė su metaliniais žiedais galuose, per kuriuos prakišami pavadžiai. Jis neturi jokios kitos paskirties kaip prilaikyti pavadžius vietoje. Jis dažniausiai naudojamas žirgų lenktynėse, idant žirgui suklupus, pavadžiai niekur nesusipainiotų.

Slystantysis martingalas

Aklinas martingalas

Fiksuotas martingalas

Vokiškas martingalas

Airiškas martingalas

Gūnios ir apsauga

Gūnia(poponas) – didelė marška apdengti arkliui. Būna įvairių paskirčių: prakaitinė, skirta arkliui po sunkaus darbo – greitai ištraukia drėgmę iš kailio, taipogi nuo vabzdžių, lietaus, šalčio.
Ausinukas – apsauga arklio ausims nuo vabzdžių, naudojama jojant.
Kaukė nuo musių – kaukė, skirta žirgo galvai, ypač akims ir ausims apsaugoti nuo vabzdžių ganyklose ar arklidėse.

Gūnia

Ausinukas

Kaukė nuo musių

Kita

Kordas – maždaug 7 m ilgio pavadis, kurio vienas galas prisegamas prie pasmakrės dirželio, kitas laikomas rankose, ir naudojamas sportiniam arkliui laikyti jį vaikant ar vedžiojant.
Stekas (vytinis) – vytelė, šmaikštis, neilgas botagėlis, kuriuo naudojamasi jojant. Stekas turėtų būti naudojamas ne arkliui bausti, o tikslinti komandas: raitelio ranka dažnai būna per trumpa, tad stekas pasitelkiamas kaip jos prailginimas duodant įvairias komandas. Paprastai steko gale paliekama odinė kilputė, kuria pliaukštelima duodant komandą. Išjodinėjimo stekai paprastai būna ilgesni.
Botagas – įnagis arkliams raginti, paprastai naudojamas raginti įkinkytą ar dirbamą nuo žemės žirgą. Jis ilgesnis už steką ir gale vietoj kilputės turi ilgesnę virvelę.

Pobalnis – medžiagos atraiža, dedama po balnu, skirta apsaugoti balną nuo žirgo prakaito.
Paminkštinimai skirti apsaugoti žirgo nugarą jojant. Jie dedami po balnu, ant pobalnio. Yra visokių rūšių – nuo avikailio iki šiuolaikinių formą įsimenančių medžiagų – gelių – pripildytų paminkštinimų. Jie padeda, jei žirgui trūksta raumenų ant nugaros, šiek tiek netinka balnas. Egzistuoja ir paminkštinimai raiteliui, kurie dedami ant balno sėdynės.
Kantaras – apynasris, skirtas žirgą vesti ar pririšti. Jis neturi būti painiojamas su kamanomis, kadangi yra be žąslų ir nėra naudojamas jojant. Taipogi žinotina, kad arklio su kamanomis negalima palikti pririšto, kadangi jis gali susižaloti. Tam skirtas kantaras. Kantarai paprastai gaminami iš nailono ar odos.
Kavesonas – apynasris, skirtas vaikymui. Skirtingai nei kantaras, kavesonas daug geriau priglunda ant žirgo snukio, todėl valdymas tampa daug tikslesnis. Žiedai ant kapsulės skirti prisegti kordui.
Balnelis – tai tam tikra pavarža, prie kurios vaikant arba apmokant žirgą tvirtinami pavadžiai, vadelės ar parišimai. Voltižiruotės balnelis skirtas įsikibti raiteliui, atliekant pratimus.

Pobalnis

Paminkštinimas po balnu

Kantaras

Kavesonas

Balnelis

Retour en haut