Mangalarga Marchador

Aukštis ties gogu: 147-157 cm
Krūtinės apimtis: ?
Vidutinis svoris: 385-600 kg
Plaštakos apimtis: ?
Būdinga spalva: pilka, kaštoninė, juoda, bulana, pelėka, dereša, kerša
Panaudojimas: jojimui
Kilmės šalis: Brazilija

Kai 1807 metais Napoleonas užkariavo Portugaliją, šalies Karališkoji šeima gavo bėgti į tuometinę Portugalijos koloniją – Braziliją. Kadangi prancūzai ėmė arklius į savo kavaleriją, geriausi žirgai iškeliavo kartu su didikais, į tremtį.
Vienas jaunas Alter Real veislės eržilas vardu Sublime atiteko Alfenas miesto baronui, turėjusiam žirgų veislyną. Jis jį sukergė su vietinėmis Ispaniškomis kumelėmis ir barbais. Jų palikuonys, pasižymėję nuostabiais aliūrais, barono buvo pavadinti Sublimes. Dabartinis veislės vardas kilo nuo Mangalargos ūkio, kuriame toliau veisti žirgai, gauti iš Alfenas barono. Vietiniai žmonės susidomėję šiais žirgais juos tiesiog ėmė vadinti Mangalargomis. Žodelis „Marchador“ kilo iš žodelio „Marcha“, nusakančio lengvą, grakštų, tarsi marširuojantį aliūrą.
Žirgai, visi kilę iš importuotų Iberiškų arklių, Brazilijoje selektyviai veisti daugiau nei du šimtus metų. 1949 m. suformuota pirmoji veislės asociacija. Ėmus veislinius žirgus kryžminti su atvežtiniais arabais, anglo-arabais, grynakraujais, lusitanais ir Amerikiečių jojamaisiais, išsiskyrė dvi veislės knygos – naujo tipo Mangalarga ir Mangalarga Marchador. Šiandien jas galima būtų laikyti ir atskiromis veislėmis, tačiau abiejų praeitis yra bendra – kiek skiriasi išoriniai bruožai.
Šie žirgai pasižymi dviem išskirtiniais aliūrais – Marcha batida ir marcha picada. „Picada“ portugališkai reiškia lengvą prisilietimą, tai keturių taktų aliūras, kai žirgas tos pačios pusės kojas kelia beveik tuo pačiu metu. „Batida“ reiškia mušimą, ir žirgas stato įstrižines kojas panašiai kaip risčioje, tik ne tuo pačiu metu. Pagal šių žirgų augintojus, aliūrai yra labai patogūs joti.