Budionas

budyonny-horse-stallion
Aukštis ties gogu: 151-160cm
Krūtinės apimtis: 197cm
Vidutinis svoris: ?
Plaštakos apimtis: 21cm
Būdinga spalva: kaštoninė, bėra, juoda, pilka
Panaudojimas: jojimui, lengvam kinkymui
Kilmės šalis: Rusija
Originalus vardas: Будённовская

Budiono arkliai buvo išvesti iš Dono žirgų ir Anglų grynakraujų. Ją suformavo maršalas S. Budionas, siekdamas išvesti gerą militaristinių arklių veislę. Žirgai buvo veisiami kariniame Rostovo žirgyne ir turėjo pakeisti kritusius per Pirmąjį Pasaulinį karą. Gresiant vokiečių okupacijai, žirgynas buvo evakuotas už Volgos, į Kazachų stepes.
Ironiška, taika šiai žirgų veislei taip pat pakenkė, kaip ir karas: Raudonosios Armijos kavalerija buvo paleista nusprendus, kad žirgai nebegali varžytis su karo mašinomis. Geriausi žirgai buvo naudojami kariniuose paraduose, bet Budionai nebeužėmė svarbios vietos armijoje. Jie imti naudoti žemės ūkyje, kol sulaukė pasisekimo išpopuliarėjusiame žirginiame sporte.
Modernusis Budionas yra puikus jojamasis žirgas – tvirto ir raumeningo sudėjimo. Jis energingas ir lengvai treniruojamas, laisvų ir plačių judesių. Kojos stiprios, stiprių sąnarių ir gerai susiformavusiomis kanopomis.
Budiono veislės žirgai lengvai prisitaiko ir prie atšiauriausių sąlygų. 1950 m. vykdytas eksperimentas, kurio metu tam tikras skaičius šios veislės žirgų buvo paleista į didelę salą Manych ežere, Rostovo apylinkėse, siekiant sukurti „Budiono mustangus“. Arklių populiacija pastebimai didėjo ir prisitaikė gyventi be žmogaus įsikišimo.
Budiono veislė ypač tinkama konkūrui ar kinkymui į lengvą karietą.

Lietuviška žirgininkystės enciklopedija