Baškirų garbanius

Aukštis ties gogu: 142-163 cm
Krūtinės apimtis: ?
Vidutinis svoris: 365–450kg
Plaštakos apimtis: ?
Būdinga spalva: visos, bet dažniausia kaštoninė
Panaudojimas: jojimui
Kilmės šalis: Šiaurės Amerika
Originalus vardas: Bashkir Curly, American Curly

Baškirų garbanių žirgų veislė, kilusi iš Šiaurės Amerikos, pasižymi garbanotu kailiu, iš kur ir kilo jos pavadinimas.

Garbaniai pirmą sykį buvo pastebėti XX amžiaus pradžioje, laukinėse mustangų bandose. Rančeris John Damele juos ėmė gaudyti ir veisti, kryžmindamas su kvorteriais ir arabais.

Anksčiau buvo teigiama, kad šie žirgai išsivystė iš Baškirų veislės arklių, kurie taipogi kartais turi garbanotą kailį, bet dabar žinoma, kad šios dvi veislės genetiškai nesusijusios. Nebuvo rasta ir įrodymų, kurie galėtų patvirtinti, kad ši veislė yra genetiškai išsiskirianti iš kitų.

Tai stipri veislė, galinti išgyventi sunkiomis oro sąlygomis. 1951-1952 metų žiemą Nevados srityje garbanoti arkliai buvo vieninteliai, kurie išgyveno be papildomo šėrimo.
Atskirų individų žieminio kailio garbanos gali įvairuoti nuo smulkučių garbanų, atrodančių kaip aksomas, iki karšto plaukų garbanojimo bangelių, tvirtų garbanų ar „prancūziškų mazgų“ – labai mažų garbanėlių. Karčiai ir kaktos karčiukai gali suktis spirale, garbanėlėmis ar virvutėmis. Labiausiai vertinami yra garbanoti karčiai. Uodega taip pat gali būti šiek tiek garbanota ar banguota. Ausų plaukai taip pat garbanoti, ūsai, blakstienos ir barzdelės yra dažnai garbanotos ar banguotos. Kadangi šios garbanos yra veislės skiriamasis ženklas, dauguma šeiminkų niekad jų nekerpa.
Vasarą garbaniai meta žieminį kailį, ir jis palieka glotnus, kartais truputį banguotas. Kai kurie arkliai visus metus augina garbanotą kailį. Kai kurie garbaniai nusišeria ne tik žiemos kailį, bet ir uodegas ir karčius, o rudenį vėl juos atsiaugina.
Dauguma žmonių, kurie yra alergiški arkliams, gali bendrauti su garbaniais be jokios alerginės reakcijos. Plaukai, apžiūrėjus juos mikroskopu, atrodo dygliuoti ar plunksniniai; gali būti susirezgę. Testai parodė, kad garbaniaus plaukas panašesnis į moherį, o ne į arklio plauką.
50 procentų šios veislės arklių garbanoto kailio yra paveldima iš tėvų, ir manoma, kad tai dominuojantis genas. Buvo atvejų, kai arklys iš viso neturėjo garbanoto kailio.
Garbaniams būdinga vidutinio dydžio galva su gerai apibrėžtu žandikauliu. Jie – didelių akių, su garbanotomis blakstienomis, vidutinio ilgio ausimis su garbanotais plaukais viduje. Ausų plaukai vasarą neišsišeria. Kaklas vidutinio ilgio, nugara trumpa, gili ties pavarža. Stiprūs kojų kaulai, gogas vidutinio dydžio.