Apalūzas

Aukštis ties gogu: ?
Krūtinės apimtis: ?
Vidutinis svoris: ?
Plaštakos apimtis: ?
Būdinga spalva: dėmėta
Panaudojimas: jojimui
Kilmės šalis: Šiaurės Amerika
Originalus vardas: Apaloosa

Apalūzai – viena labiausiai žinomų amerikietiškų arklių veislių. Dėl daugelio kitų veislių įtakų jų išvaizda labai varijuoja, tačiau visi jie pasižymi išskirtiniu dėmėtu kailiu.

Konkistadorams atsigabenus į Ameriką pirmuosius žirgus, šie paplito tarp vietinių indėnų. Kai kurios indėnų gentys tapo puikiais arklių augintojais, jie veisė greitus ir gražiai sudėtus arklius, tarp kurių pasitaikydavo ir individų dėmėtu kailiu.
 XIX a, per Amerikoje vykusį Nez Perce karą dėl indėnų žemių, Apalūzų žirgai padėjo indėnams keletą mėnesių slapstytis nuo JAV kavalerijos. Gentis vis dėlto buvo sumušta Montanoje, o jų išlikę žirgai buvo išdalinti kareiviams, parduoti, dalis iššaudyta.

Iki 1938m. nebuvo imtasi veiksmų saugoti Apalūzų veislei. Vėliau įsikūrė Apalūzų arklių klubas, pradėjęs saugoti ir gerinti veislę. Kadangi šią veislę yra įtakojusios bent kelios kitos arklių veislės, žirgų sudėjimas būna įvairus. Pagrindiniai išskirtiniai bruožai yra dėmėtas kailis, dryžuotos kanopos, šlakuota oda(ypač matoma aplink akis ir nosį) ir balta odena aplink akį. Apalūzams būdingos mėlynos, rudos ar kaštoninės akys, individas gali turėti skirtingų spalvų akis.

Pagrindinė Apalūzo spalva gali būti bėra, kaštoninė, juoda, palomino, pelėka, bulana su baltomis dėmėmis. Dėmės gali būti antklodiškos(viena didelė dėmė ant nugaros, kuri gali tęstis iki gogo. Jos viduje matomos pagrindinės spalvos dėmelės), leopardinės(baltas arklys su kitokios spalvos dėmelėmis), snaigiškas(šviesios dėmės ir šlakai ant tamsaus kailio), išblukęs(rudas kailis išblukęs dėmėmis) ir kitokie dėmių junginiai.
 Šios veislės arkliai tinkami įvairiausioms jojimo šakoms nuo išjodinėjimo iki vesterniško jojimo pasirodymų.