Airių kinkomasis

Aukštis ties gogu: 152—170cm
Krūtinės apimtis: ?
Vidutinis svoris: ?
Plaštakos apimtis: nuo 21.5cm, apimtis didėja proporcingai nuo ūgio
Būdinga spalva: Bet kuri vientisa spalva, gali būti obuolmušas
Panaudojimas: kinkymui, jojimui
Kilmės šalis: Airija
Originalus vardas: Irish Draught horse

Veislės pradininkai buvo XII amžiaus karo žirgai, į Airiją atgabenti Normanų, susikryžminę su vietiniais arkliais. Dabartinis Airių kinkomojo arklio tipas išryškėjo XVIII amžiuje, kai šie arkliai buvo pradėti kryžminti su anglų grynakraujais, siekiant juos “palengvinti” ir pritaikyti ne tik darbui, bet ir jojimui. Šie arkliai turėjo būti visapusiai pagalbininkai: traukti vežimą, padėti įdirbti žemę, taip pat būti jojamieji ir medžiokliniai arkliai. Jie turėjo būti romūs, stiprūs ir nesunkiai išmaitinami. Kai išpopuliarėjo motorizuota žemės ūkio technika ir mašinos pakeitė arklius, airių kinkomieji buvo pradėti naudoti kryžminimui. Jie puikiai tiko gerinant jojimo žirgus ir buvo eksportuojami į įvairus žemės kampelius.

Vis dėlto, vienu metu ši veislė buvo ant išnykimo ribos. Daug neregistruotų žirgų iškeliaudavo į skerdyklas. 1976 metais maža airių veisėjų grupė ėmė siekti, kad airiški žirgai neišnyktų. Vis dėlto, ji reta ir dabar (pasaulyje viso yra apie 2000 grynakraujų arklių).

Šios veislės arkliai yra puikaus charakterio. Jie žinomi dėl savo drąsos, ramaus charakterio ir proto. Nepaisant sunkoko arklio sudėjimo, jis turėtų judėti laisvai, elegantiškai. Airių kinkomojo kojos panašesnės į konkūrinio žirgo, nei į darbinio, lengvai pakelia smūgius ir į kietus paviršius, todėl ši veislė dažnai naudojama išvedant konkūrinių žirgų veisles.