Apranga

Tinkama jojimo apranga yra ne mažiau svarbi nei bet koks kitas inventorius. Tinkamai pasirinkti drabužiai ne tik ilgiau tarnauja, bet ir sumažina traumų bei sužeidimų tikimybę.

Jojimui ir pasijodinėjimui

Turbūt svarbiausias raitelio atributas – šalmas. Jų būna įvairiausių stilių, bet šiandien populiariausias – su „sagute“ ant viršaus, t.y. angliško stiliaus jojimo šalmas. Pagrindinė šio daikto funkcija – apsaugoti raitelio galvą nuo traumų. Kritimas ant galvos gali sukelti tikrai rimtų pasekmių, tad šiuolaikiniai šalmai pagaminti taip, kad kuo labiau sušvelnintų smūgį. Kiekvienas raitelis privalėtų turėti savo šalmą, o atvykus į žirgyną pasijodinėti, šalmą turėtų duoti instruktorius.
Jeigu vieną kartą jau nukritote, rekomenduojama pakeisti šalmą į naują, kadangi senasis taip gerai galvos nebeapsaugos. Kaip išsirinkti jums tinkantį šalmą? Idant lengviau išsirinktumėte, galite pasitikrinti, kokio dydžio šalmo jums reikia. Tą sužinosite išsimatavę savo galvos apimtį ties kakta. Matuodamiesi nusireguliuokite tinkamą dirželių ilgumą ir užsidėkite jį ant galvos. Jei šalmas varžo, dirželiai trukdo kvėpuoti – per mažas, jei kratant galvą juda – per didelis. Ant perkamo šalmo turėtų būti kodas, žymintis, kad jis atitinka Europos saugumo reikalavimus – EN 1384 arba EN 14572.
Saugumo sumetimais kartais dėvimos ir specialios apsauginės liemenės, saugančios kūno organus kritimo metu. Jos lengvos ir patogios, tačiau brangios. Liemenę lengviau pasirinkti pasimatavus krūtinės, juosmens apimtis, nugaros ilgį bei ilgį nuo klubo per petį atgal iki klubo.
Jojant dėvimos aptemptos jojimo kelnės su tikros ar sintetinės odos, medžiaginiais įsiūvais. Kelnės su įsiūvais ilgiau nenusidėvi, yra tvirtesnės ir mažiau slysta nuo balno. Tinkamos kelnės neturi siūlių tose vietose, kur liečiasi su balnu – kojų vidinėje pusėje ir ties sėdyne. Jojimui netinka laisvos kelnės ar šortai – jos turi būti pakankamai aptemptos, kad nesiraukšlėtų. Kitu atveju jos jojant kils aukštyn, o raukšlės nesunkiai gali pritrinti nuospaudas ant kojų. Per plonas kelnes nuospaudas gali pritrinti ir balnas bei kilpdiržiai. Atvykus tik pasijodinėti ar pradedančiam raiteliui speciali apranga nėra būtina – tiesiog svarbu rasti spintoje kelnes, atitinkančias jau išvardytus kriterijus – tvirtas ir aptemptas, bet nevaržančias judesių, be visokių sagučių ir grandinėlių – jos gali užkliūti už balno.
Tinkama avalynė taipogi svarbi. Batai, skirti jojimui, turi būti su nedidele(iki 2 – 2,5cm) pakulne, be kabliukų, raištelių ir pan. Taip sumažinama traumų galimybė: pavyzdžiui, batas be kulno per giliai įlindęs į kilpą gali joje užstrigti. Taipogi svarbus ir avalynės padas – jis neturi slydinėti balnakilpėje. Geriausia – kiek grublėtas.
Jojantiems dažniau parduodami specialūs jojimo batai – ilgaauliai ir trumpaauliai. Prie trumpaaulių paprastai derinami aulai. Tokie deriniai yra praktiški ir puikiai tinka treniruotėms. Aulus rinkdamiesi atkreipkite dėmesį ir į jų ilgį – per trumpi klius už balno sparnų, o per ilgi trukdys kojai laisvai judėti. Geriausi jojimui batai – žinoma, odiniai. Pirkdami batus ar aulus išsimatuokite blauzdos ilgį ir apimtį plačiausioje vietoje. Tai padės išsirinkti dydį – gamintojai paprastai pateikia šiuos duomenis dydžių lentelėse.
Kitos aprangos dalys nėra tokios svarbios – svarbu, kad nevaržytų judesių, leistų kūnui kvėpuoti ir būtų patogu. Kai šilta, galima apsivilkti marškinėlius trumpomis rankovėmis, o jei vėsiau – džemperį ar liemenę. Tiesa, geriausia jei viršutinės kūno dalies drabužiai nebūtų per ilgi, kitaip nesijausite balne patogiai. Venkite garsiai traškančių neperšlampamų drabužių – jie gali gąsdinti žirgą. Visada jokite užsisagstę drabužius, su užtrauktais užtrauktukais.
Taipogi nusiimkite visus žiedus ir apyrankes – jie jojant nereikalingi, ir gali pridaryti daugiau žalos nei naudos. Jeigu turite ilgus plaukus, patogiausia juos susirišti. Tvarkytis aprangą ir plaukus, persirenginėti balne – ne vieta.
Jeigu ketinate joti su pirštinėmis – įprastos dažnai tam netinka, kadangi per jas pavadys gali lengvai išslysti. Geriausiai tinka specialios jojimo pirštinės – su įsiūvais arba odinės. Pirštinės padeda tvirčiau suimti pavadį ir apsaugo rankas nuo nutrynimų.

Varžyboms

Varžybinė apranga paprastai būna griežtai reglamentuota. Paprastai tai būna baltos jojimo kelnės, jojimo batai, švarkas ir šalmas. Dailiojo jojimo(išjodinėjimo) varžybose apranga labai svarbi – raiteliai turi dėvėti tamsų fraką, tamsų cilindrą, šviesias jojimo kelnes, šviesų kaklaraištį arba žabo, šviesias pirštines, juodus jojimo batus ir pentinus. Konkūro rungtyje dėvimas paprastas tamsus jojimo švarkas ir šviesūs marškiniai. Kitose jojimo šakose apranga taipogi gali daugiau mažiau skirtis – ištvermininkai dažnai dėvi apsaugančias ar šviesą atspindinčias liemenes su dalyvių numeriais, vesterniško jojimo entuziastai rengiasi tradicine apranga. Paprastai tai, kaip reikia apsirengti, nurodo varžybų reglamentas. Žinoma, apranga ir kitas inventorius visada ir visur turi būti tvarkingi.